Baza lijekova

Lekadol Combo 1000 mg/12,2 mg prašak za oralnu otopinu

paracetamol; fenilefrinklorid
Proizvođač: Sandoz d.o.o., Maksimirska 120, Zagreb, HrvatskaOblik: Prašak za oralnu otopinu
Bez recepta

Ova stranica sadrži javno dostupne informacije o lijeku Lekadol Combo 1000 mg/12,2 mg prašak za oralnu otopinu. Možete provjeriti dostupna pakiranja, doziranje, regulatorne dokumente i sigurnosne informacije prikazane na ovoj stranici.

Specifikacije

Osnovni regulatorni podaci iz HALMED kataloga za odabranu varijantu lijeka.
Djelatna tvar: paracetamol; fenilefrinklorid
Farmaceutski oblik: Prašak za oralnu otopinu
Jačina: 1000/12,2 mg
Pakiranje: 10 vrećica s praškom, u kutiji | stavljeno u promet | nema nestašice
Nositelj odobrenja: Sandoz d.o.o., Maksimirska 120, Zagreb, Hrvatska
Broj odobrenja: HR-H-704869568

Indikacije

Doziranje i način primjene

Zamjene i paralele

Sigurnost primjene

Kontraindikacije
  • preosjetljivost na djelatne tvari ili neku od pomoćnih tvari navedenih u pomoćnim tvarima
  • teška koronarna bolest srca
  • hipertenzija
  • glaukom
  • hipertireoza
  • primjena u bolesnika koji uzimaju tricikličke antidepresive
  • primjena u bolesnika koji uzimaju inhibitore monoaminooksidaze (MAO inhibitore) ili su unutar dva tjedna od prestanka uzimanja istih
  • teško oštećenje funkcije jetre
  • akutni hepatitis
  • alkoholizam.
Posebna upozorenja i mjere opreza

Potreban je oprez kod primjene u bolesnika s:

  • Raynaudovim fenomenom
  • dijabetesom
  • umjerenom i teškom bubrežnom insuficijencijom
  • poremećajem funkcije jetre: blagom do umjerenom hepatocelularnom insuficijencijom (uključujući Gilbertov sindrom), teškom jetrenom insuficijencijom (Child-Pugh >9), akutnim hepatitisom te onih koji se istodobno liječe lijekovima koji utječu na funkciju jetre
  • hemolitičkom anemijom
  • dehidracijom
  • koji zlouporabljuju alkohol
  • koji su kronično pothranjeni
  • deplecijom glutationa zbog metaboličkih poremećaja
  • hipertrofijom prostate
  • feokromocitomom. Prijavljeni su slučajevi metaboličke acidoze s povećanim anionskim procjepom (engl. high anion gap metabolic acidosis, HAGMA) zbog piroglutamatne acidoze u bolesnika s teškim bolestima kao što su teško oštećenje funkcije bubrega i sepsa ili u bolesnika s pothranjenošću ili drugim izvorima nedostatka glutationa (npr. kronični alkoholizam) koji su tijekom duljeg razdoblja liječeni paracetamolom u terapijskoj dozi ili kombinacijom paracetamola i flukloksacilina.. Ako se sumnja na HAGMA-u zbog piroglutamatne acidoze, preporučuje se hitan prekid liječenja paracetamolom i pomno praćenje. Mjerenje 5-oksoprolina u urinu može biti korisno za utvrđivanje piroglutamatne acidoze kao podležećeg uzroka HAGMA-e u bolesnika s višestrukim čimbenicima rizika. Lijek se ne smije kombinirati s drugim lijekovima koji sadrže paracetamol. Veće doze od preporučenih mogu dovesti do teškog oštećenja jetre. Klinički znakovi oštećenja jetre obično postaju vidljivi nakon 2 dana od uzimanja. Antidot treba primijeniti što je prije moguće. Također vidjeti diopredoziranje. Konzumaciju alkoholnih pića za vrijeme uzimanja ovog lijeka treba izbjegavati, jer primjena alkohola u kombinaciji s paracetamolom može uzrokovati oštećenje jetre. Bolesnici ne bi trebali istovremeno uzimati druge lijekove koji sadrže simpatomimetike, uključujući lijekove za dekongestiju nosa i očiju. Dodatan oprez potreban je u bolesnika s astmom koji su osjetljivi na acetilsalicilatnu kiselinu, jer su prijavljeni slučajevi pojave blagog bronhospazma vezani uz primjenu paracetamola u ovih bolesnika (unakrsna reakcija).Lekadol Combo 500 mg/12,2 mg prašak za oralnu otopinu Jedna vrećica sadrži 1,8 g saharoze.Lekadol Combo 1000 mg/12,2 mg prašak za oralnu otopinu Jedna vrećica sadrži 3,8 g saharoze. O tome treba voditi računa u bolesnika sa šećernom bolesti.Lekadol Combo sadrži saharozu, sorbitol (E 420), aspartam (E 951) i natrij. Bolesnici s rijetkim nasljednim poremećajem nepodnošenja fruktoze, malapsorpcijom glukoze i galaktoze ili insuficijencijom sukraza-izomaltaza ne bi smjeli uzimati ovaj lijek. Aspartam (E951) je izvor fenilalanina. Može naškoditi osobama koje boluju od fenilketonurije. Ovaj lijek sadrži manje od 1 mmol (23 mg) natrija po vrećici, tj. zanemarive količine natrija.
Interakcije

Paracetamol

Lijekovi koji induciraju jetrene mikrosomalne enzime, poput alkohola, barbiturata, antikonvulziva kao što su fenitoin, fenobarbital, metilfenobarbital i primidon, zatim rifampicin, inhibitori monoaminooksidaze i triciklični antidepresivi, mogu povećati hepatotoksičnost paracetamola osobito u slučaju predoziranja.

Brzinu apsorpcije paracetamola mogu smanjiti antikolinergici (npr. glikopironij, propantelin), a povećati metoklopramid i domperidon, dok kolestiramin može smanjiti apsorpciju.

Izoniazid smanjuje klirens paracetamola s mogućim pojačavanjem njegovog djelovanja i/ili toksičnosti, inhibicijom njegovog metabolizma u jetri.

Antikoagulacijski učinak varfarina i ostalih kumarina može biti pojačan zbog produljenog, svakodnevnog uzimanja paracetamola, pri čemu se povećava rizik od krvarenja; povremeno uzete doze nemaju značajan učinak.

Probenecid smanjuje klirens paracetamola djelujući putem inhibicije njegove konjugacije s glukuronskom kiselinom.

Redovita primjena paracetamola vjerojatno smanjuje metabolizam zidovudina (povećani rizik od neutropenije).

Potreban je oprez pri istodobnoj primjeni paracetamola i flukloksacilina jer je istodobno uzimanje tih lijekova povezano s metaboličkom acidozom s povišenim anionskim procjepom zbog piroglutamatne acidoze, posebno u bolesnika u kojih su prisutni čimbenici rizika.

Poluvrijeme eliminacije kloramfenikola može biti produženo kod primjene paracetamola.

Fenilefrin

Fenilefrin može stupati u nepovoljne interakcije s drugim simpatomimeticima, vazodiletatorima, alfa- i beta-blokatorima te drugim antihipertenzivima (uključujući gvanetidin).

Vazopresorni učinak fenilefrina može biti pojačan primjenom digoksina, MAO inhibitora, tricikličkih antidepresiva kao što su amitriptilin, amoksapin, klomipramin, desipramin i doksepin ili tetracikličkih lijekova kao što je maprotilin; antidepresiva kao što su fenelzin, izokarboksilna kiselina, nialamid,

tranilcipromin, moklobemid; lijekova za liječenje Parkinsonove bolesti poput selegilina, te drugih poput furazolidona.

Fenilefrin je kontaindiciran u bolesnika na terapiji inhibitorima monoaminooksidaze ili onih koji su unutar dva tjedna prekinuli navedenu terapiju.

Pedijatrijska populacija

Očekuje se da će učestalost, vrsta i težina interakcija u djece starije od 16 godina biti ista kao i u odraslih.

Trudnoća i dojenje

Trudnoća

Paracetamol

Epidemiološka ispitivanja neurološkog razvoja djece izložene paracetamolu in utero nisu dala rezultate na temelju kojih se može donijeti konačan zaključak.

Fenilefrin

Dostupni su ograničeni podaci o primjeni fenilefrina u trudnica. Vazokonstrikcija žila maternice i smanjeni protok krvi u maternici koji su povezani s primjenom fenilefrina mogu rezultirati hipoksijom fetusa. Dok ne bude dostupno više informacija, primjenu feniefrina tijekom trudnoće treba izbjegavati.

Dojenje

Paracetamol

Paracetamol se izlučuje u majčino mlijeko, ali ne u klinički značajnim količinama. Dostupni objavljeni podaci ne kontraindiciraju dojenje.

Fenilefrin

Nema dostupnih podataka o izlučivanju fenilefrina u majčino mlijeko i nema podataka o učincima feniefrina na dojenče. Dok ne bude dostupno više podataka, primjenu fenilefrina u dojilja treba izbjegavati.

Zaključno, primjena lijeka Lekadol Combo ne preporučuje se za vrijeme trudnoće i dojenja. Plodnost

Nema podataka iz nekliničkih ispitivanja koja ukazuju na učinke paracetamola na plodnost muškaraca i

žena kod primjene u klinički učinkovitim dozama.

Upravljanje vozilima i strojevima

Nisu provedena ispitivanja utjecaja na sposobnost upravljanja vozilima i rada na strojevima. Do danas nisu opisani takvi učinci.

Nuspojave

Učestalost nuspojava je klasificirana kako slijedi: vrlo često (≥1/10)

često (≥1/100 i <1/10)

manje često (≥1/1000 i <1/100) rijetko (≥1/10000 i < 1/1000) vrlo rijetko (<1/10000)

nepoznato (učestalost se ne može procijeniti iz dostupnih podataka).

Paracetamol

Tablica 1
Klasa organskog sustavaUčestalostNuspojava
Poremećaji krvi i limfnog sustavaRijetkoKrvna diskrazija uključujući poremećaj trombocita, agranulocitozu, leukopeniju, trombocitopeniju,hemolitičku anemiju, pancitopeniju
Poremećaji imunološkog sustavaRijetkoAlergijske reakcije ili reakcije preosjetljivosti uključujući kožni osip, urtikariju, anafilaksu ibronhospazam
Poremećaji metabolizma iprehraneNepoznatoMetabolička acidoza s povećanim anionskimprocjepom
Poremećaji probavnog sustavaVrlo rijetkoAkutni pankreatitis
Poremećaji jetre i žučiRijetkoPoremećaj funkcije jetre (porast jetrenihtransaminaza), zatajenje jetre, nekroza jetre, žutica
Poremećaji kože i potkožnogtkivaRijetkoReakcije kožne preosjetljivosti uključujući kožni osipi urtikariju, pruritus, znojenje, purpuru, angioedem
Poremećaji bubrega imokraćnog sustavaVrlo rijetkoIntersticijski nefritis nakon duljeg uzimanja visokihdoza paracetamola, sterilna piurija (zamućeni urin)

Zabilježene nuspojave za koje učestalost nije poznata su multiformni eritem, edem grkljana, anafilaktički šok, anemija, promjene jetre i hepatitis, bubrežne promjene (teško oštećenje bubrega, hematurija,

anureza), gastrointestinalni učinci i vrtoglavica.

Prijavljeni su vrlo rijetki slučajevi ozbiljnih kožnih reakcija. Opis odabranih nuspojava

Metabolička acidoza s povećanim anionskim procjepom

Slučajevi metaboličke acidoze s povećanim anionskim procjepom zbog piroglutamatne acidoze primijećeni su u bolesnika s čimbenicima rizika koji su primjenjivali paracetamol. Piroglutamatna acidoza može se pojaviti kao posljedica niskih razina glutationa u tih bolesnika.

Pedijatrijska populacija

Očekuje se da će učestalost, vrsta i težina nuspojava u djece starije od 16 godina biti ista kao i u odraslih.

Fenilefrin

Tablica 2
Klasa organskog sustavaUčestalostNuspojava
Poremećaji imunološkog sustavaRijetkoAlergijske reakcije ili reakcije preosjetljivosti uključujući kožni osip, urtikariju, anafilaksija ibronhospazam
Poremećaji živčanog sustavaVrlo rijetkoMogu se javiti nesanica, nervoza, tremor, tjeskoba, nemir, konfuzija, razdražljivost, omaglica iglavobolja
Srčani poremećajiRijetkoTahikardija, palpitacija
Krvožilni poremećajiRijetkoPovišen krvni tlak
Poremećaji probavnog sustavaČestoAnoreksija, mučnina i povraćanje

Pedijatrijska populacija

Očekuje se da će učestalost, vrsta i težina nuspojava u djece starije od 16 godina biti ista kao i u odraslih.

Prijavljivanje sumnji na nuspojavu

Nakon dobivanja odobrenja lijeka važno je prijavljivanje sumnji na njegove nuspojave. Time se

omogućuje kontinuirano praćenje omjera koristi i rizika lijeka. Od zdravstvenih radnika se traži da prijave svaku sumnju na nuspojavu lijeka putem nacionalnog sustava prijave nuspojava: navedenog u Dodatku V.

Predoziranje

Predoziranje paracetamolom može dovesti do oštećenja jetre koje može imati i smrtni ishod. Simptomi se obično pojavljuju u prva 24 sata i uključuju: mučninu, povraćanje, anoreksiju, bljedilo i bolove u trbuhu ili bolesnici mogu biti asimptomatski.

Predoziranje paracetamolom može uzrokovati nekrozu stanica jetre koja vrlo vjerojatno može preći u potpunu i nepovratnu nekrozu, što će za posljedicu imati hepatocelularnu insuficijenciju, metaboličku

acidozu i encefalopatiju koje mogu dovesti do kome i smrti. Istovremeno, primijećeno je povećanje razina jetrenih transaminaza (AST, ALT), laktat dehidrogenaze i bilirubina, zajedno s povećanom razinom

protrombina koja se može pojaviti 12 do 48 sati nakon primjene paracetamola.

Do oštećenja jetre dolazi u bolesnika koji su uzeli više doze paracetamola od preporučenih. Smatra se da se prekomjerne količine toksičnog metabolita (koji se kod unosa preporučenih doza paracetamola potpuno detoksificiraju glutationom), nepovratno vežu za tkivo jetre.

Neki bolesnici mogu imati povećani rizik od oštećenja jetre zbog toksičnosti paracetamola. Faktori rizika uključuju:

  • bolesnike s bolešću jetre
  • starije
  • djecu
  • bolesnike na dugotrajnoj terapiji karbamazepinom, fenobarbitonom, fenitoinom, primidonom,rifampicinom, gospinom travom ili drugim lijekovima koji induciraju jetrene enzime
  • bolesnike koji redovito konzumiraju etanol u količinama većim od preporučenih
  • bolesnike s nedostatkom glutationa, npr. poremećaj prehrane, cistična fibroza, infekcija HIV-om, ako gladuju ili ako imaju kaheksiju.

Simptomi

Simptomi predoziranja paracetamolom u prva 24 sata su bljedilo, mučnina, povraćanje, anoreksija i

bolovi u abdomenu. Oštećenje jetre može se primijetiti 12 do 48 sati nakon uzimanja paracetamola. Mogu nastupiti poremećaji metabolizma glukoze i metabolička acidoza. Pri teškom trovanju zatajenje jetre može napredovati do encefalopatije, krvarenja, hipoglikemije, moždanog edema i smrti. Akutno zatajenje bubrega s akutnom nekrozom bubrežnih kanalića, na što izrazito upućuju bol u predjelu slabina,

hematurija i proteinurija, može se razviti i bez teškog oštećenja jetre. Prijavljeni su slučajevi srčane aritmije i pankreatitisa.

Nakon dugotrajne primjene visokih doza paracetamola može se razviti hipokalemija.

Mjere liječenja

Bolesnika treba odmah uputiti u bolnicu.

Uzorkovanje krvi za određivanje početne koncentracije paracetamola u plazmi. U slučaju jednokratnog akutnog predoziranja, koncentraciju paracetamola u plazmi treba izmjeriti 4 sata nakon uzimanja.

Treba razmotriti primjenu aktivnog ugljena ako je prekomjerna doza uzeta unutar jednog sata. Ispiranje želuca.

Treba primijeniti antidot N-acetilcistein što je prije moguće u skladu s nacionalnim smjernicama za liječenje.

Treba provesti simptomatsko liječenje.

Farmakološki podaci

Farmakodinamika
Farmakokinetika

Farmaceutski podaci

Sadržaj je grupiran po stvarno različitim HALMED dokumentnim skupinama, uz objedinjene jačine kada dokumenti imaju isti sadržaj.
1000/12,2 mg
Farmaceutski podaci još nisu obrađeni za ovu skupinu
Dokumenti su dostupni, ali strukturirane HALMED sekcije za ovu skupinu još nisu spremne.

Dokumenti

Regulatorni dokumenti grupirani su po stvarno različitim HALMED dokumentnim skupinama.