Baza lijekova

Andol PRO 75 mg želučanootporne tablete

acetilsalicilatna kiselina
Proizvođač: Pliva Hrvatska d.o.o., Prilaz baruna Filipovića 25, Zagreb, HrvatskaOblik: želučanootporna tableta
Bez recepta

Ova stranica sadrži javno dostupne informacije o lijeku Andol PRO 75 mg želučanootporne tablete. Možete provjeriti dostupna pakiranja, doziranje, regulatorne dokumente i sigurnosne informacije prikazane na ovoj stranici.

Specifikacije

Osnovni regulatorni podaci iz HALMED kataloga za odabranu varijantu lijeka.
Djelatna tvar: acetilsalicilatna kiselina
Farmaceutski oblik: želučanootporna tableta
Jačina: 75 mg
Pakiranje: 30 tableta u blisteru, u kutiji | stavljeno u promet | nema nestašice
Nositelj odobrenja: Pliva Hrvatska d.o.o., Prilaz baruna Filipovića 25, Zagreb, Hrvatska
Broj odobrenja: HR-H-420820956

Indikacije

Doziranje i način primjene

Zamjene i paralele

Acetilsalicilatna kiselina Bausch Health 75 mg želučanootporne tablete
acetilsalicilatna kiselina
Nositelj: Bausch Health Ireland Limited, 3013 Lake Drive, Citywest Business Campus, Dublin 24, Irska
Ista djelatna tvarIsta jačina/oblikRegistrirani lijek
želučanootporna tableta · 75 mg · HR-H-716610464-01 | 30 tableta u blisteru, u kutiji | nije stavljeno u promet | - HR-H-716610464-02 | 60 tableta u blisteru, u kutiji | nije stavljeno u promet | - HR-H-716610464-03 | 90 tableta u blisteru, u kutiji | nije stavljeno u promet | -
Acetilsalicilatna kiselina Bausch Health 100 mg želučanootporne tablete
acetilsalicilatna kiselina
Nositelj: Bausch Health Ireland Limited, 3013 Lake Drive, Citywest Business Campus, Dublin 24, Irska
Ista djelatna tvarNa HZZO listi
želučanootporna tableta · 100 mg · HR-H-051773130-01 | 30 tableta u blisteru, u kutiji | nije stavljeno u promet | - HR-H-051773130-02 | 60 tableta u blisteru, u kutiji | nije stavljeno u promet | - HR-H-051773130-03 | 90 tableta u blisteru, u kutiji | nije stavljeno u promet | -
Acetilsalicilatna kiselina G.L. Pharma 100 mg tablete
acetilsalicilatna kiselina
Nositelj: G.L. Pharma GmbH, Schlossplatz 1, Lannach, Austrija
Ista djelatna tvarRegistrirani lijek
tableta · 100 mg · HR-H-937189662-01 | 10 tableta u blisteru, u kutiji | - | - HR-H-937189662-02 | 20 tableta u blisteru, u kutiji | nije stavljeno u promet | - HR-H-937189662-03 | 28 tableta u blisteru, u kutiji | - | - HR-H-937189662-04 | 30 tableta u blisteru, u kutiji |
Andol 100 mg tablete
acetilsalicilatna kiselina
Nositelj: Pliva Hrvatska d.o.o., Prilaz baruna Filipovića 25, Zagreb, Hrvatska
Ista djelatna tvarRegistrirani lijek
tableta · 100 mg · HR-H-970661904-01 | 20 tableta u blisteru, u kutiji | stavljeno u promet | nema nestašice
Andol 300 mg tablete
acetilsalicilatna kiselina
Nositelj: Pliva Hrvatska d.o.o., Prilaz baruna Filipovića 25, Zagreb, Hrvatska
Ista djelatna tvarRegistrirani lijek
tableta · 300 mg · HR-H-106765980-01 | 20 tableta u blisteru, u kutiji | stavljeno u promet | nema nestašice
Andol PRO 100 mg želučanootporne tablete
acetilsalicilatna kiselina
Nositelj: Pliva Hrvatska d.o.o., Prilaz baruna Filipovića 25, Zagreb, Hrvatska
Ista djelatna tvarRegistrirani lijek
želučanootporna tableta · 100 mg · HR-H-727758494-01 | 30 tableta u blisteru, u kutiji | stavljeno u promet | nema nestašice
Aska Pro 100 mg želučanootporne tablete
acetilsalicilatna kiselina
Nositelj: Belupo lijekovi i kozmetika d.d., Ulica Danica 5, Koprivnica, Hrvatska
Ista djelatna tvarRegistrirani lijek
želučanootporna tableta · 100 mg · HR-H-693392881-01 | 30 tableta u blisteru, u kutiji | stavljeno u promet | nema nestašice
Aspirin 500 mg tablete
acetilsalicilatna kiselina
Nositelj: Bayer d.o.o., Radnička cesta 80, Zagreb, Hrvatska
Ista djelatna tvarRegistrirani lijek
tableta · 500 mg · HR-H-460897624-01 | 20 tableta u blisteru, u kutiji | stavljeno u promet | nema nestašice
Aspirin protect 100 mg želučanootporne tablete
acetilsalicilatna kiselina
Nositelj: Bayer d.o.o., Radnička cesta 80, Zagreb, Hrvatska
Ista djelatna tvarRegistrirani lijek
želučanootporna tableta · 100 mg · HR-H-614712313-01 | 28 tableta u blisteru, u kutiji | stavljeno u promet | nema nestašice HR-H-614712313-02 | 30 tableta u blisteru, u kutiji | - | -
Aspirin rapid 500 mg obložene tablete
acetilsalicilatna kiselina
Nositelj: Bayer d.o.o., Radnička cesta 80, Zagreb, Hrvatska
Ista djelatna tvarRegistrirani lijek
obložena tableta · 500 mg · HR-H-831178856-01 | 8 tableta u strip pakiranju, u kutiji | nije stavljeno u promet | - HR-H-831178856-02 | 20 tableta u strip pakiranju, u kutiji | nije stavljeno u promet | -
Cardiopirin 100 mg želučanootporne tablete
acetilsalicilatna kiselina
Nositelj: PharmaSwiss Česká republika s.r.o., Jankovcova 1569/2c, Prag, Češka
Ista djelatna tvarRegistrirani lijek
želučanootporna tableta · 100 mg · HR-H-099342507-01 | 30 tableta u blisteru, u kutiji | stavljeno u promet | nema nestašice

Prikaz ne znači da se lijek može samostalno zamijeniti. Zamjena ovisi o propisanoj jačini, farmaceutskom obliku, dostupnosti, HZZO uvjetima i odluci liječnika ili ljekarnika.

Sigurnost primjene

Kontraindikacije
  • preosjetljivost na djelatnu tvar, druge salicilate ili neku od pomoćnih tvari navedenih u pomoćnim tvarima
  • astmatski napadaji u anamnezi zabilježeni nakon primjene salicilata odnosno tvari sa sličnim djelovanjem (nesteroidni antireumatici)
  • aktivni peptički ulkus ili rekurentni peptički ulkus u anamnezi i/ili hemoragija želuca/crijeva, ili druge vrste krvarenja poput cerebrovaskularnih hemoragija
  • bolesnici skloni krvarenju
  • hemoragična dijateza; poremećaji zgrušavanja poput hemofilije i trombocitopenije
  • teško oštećenje funkcije jetre
  • teško oštećenje funkcije bubrega
  • doze veće od 100 mg na dan u posljednjem tromjesečju trudnoće
  • metotreksat u dozama > 15mg tjedno
Posebna upozorenja i mjere opreza

Lijek Andol PRO nije namijenjen za ublažavanje boli ni za snižavanje povišene tjelesne temperature kod prehlade ili gripe.

Postoji povećani rizik od krvarenja, osobito tijekom i nakon operativnih zahvata (čak i kod manjih kirurških zahvata, npr. stomatoloških zahvata). Potreban je oprez pri primjeni prije operativnih zahvata i tijekom liječenja lijekovima koji mogu povećati rizik od krvarenja (npr. antikoagulansi, trombolitici…). Može biti potreban privremeni prekid liječenja. Bolesnici trebaju prijaviti svom liječniku sve neobične simptome krvarenja.

Andol PRO se ne preporučuje u slučaju menoragija jer može pojačati menstrualno krvarenje.

Andol PRO treba primjenjivati s oprezom u bolesnika s hipertenzijom, s ulkusom želuca ili dvanaesnika ili hemoragičnim epizodama u anamnezi ili u bolesnika koji su na terapiji antikoagulansima.

Bolesnici trebaju prijaviti simptome poput svakog neuobičajenog krvarenja, a terapiju je nužno prekinuti u slučaju gastrointestinalnih krvarenja ili ulceracija. Oprez treba savjetovati bolesnicima koji istodobno uzimaju lijekove koji bi mogli povećati rizik od ulceracija, poput oralnih kortikosteroida, selektivnih inhibitora ponovne pohrane serotonina i deferasiroksa.

Acetilsalicilatnu kiselinu treba primjenjivati s oprezom u bolesnika s umjereno oštećenom funkcijom bubrega ili jetre (kontraindicirana u težim oštećenjima) ili u dehidriranih bolesnika jer nesteroidni

protuupalni lijekovi mogu dovesti do oštećenja funkcije bubrega. Bolesnici s blažom ili umjerenom insuficijencijom jetre trebaju obavljati redovite kontrole jetrene funkcije.

Acetilsalicilatna kiselina može izazvati bronhospazam i astmatske napadaje ili druge reakcije preosjetljivosti.

Čimbenici rizika su postojeća astma, peludna groznica, nosni polipi ili kronične bolesti dišnog sustava. Isto se odnosi na bolesnike preosjetljive na druge tvari (npr. bolesnike u kojih su se javile kožne reakcije, svrbež ili urtikarija). Primjenu lijeka potrebno je prekinuti kod pojave bilo kojeg znaka preosjetljivosti.

Ozbiljne kožne reakcije, uključujući Stevens-Johnsonov sindrom, rijetko su zabilježene tijekom primjene acetilsalicilne kiseline. Liječenje Andol PRO želučanootpornim tabletama se mora prekinuti u slučaju pojave prvih simptoma kožnog osipa, lezija na sluznici ili drugih simptoma preosjetljivosti.

Stariji su bolesnici posebno skloni razvoju nuspojava na nesteroidne protuupalne lijekove, uključujući i acetilsalicilatnu kiselinu, a posebno pojavi potencijalno smrtonosnih gastrointestinalnih krvarenja i perforacija. Ako je potrebno dulje liječenje, bolesnike treba podvrgnuti redovitim pregledima.

Niske doze acetilsalicilatne kiseline smanjuju izlučivanje mokraćne kiseline, zbog čega se u bolesnika sa smanjenim izlučivanjem mokraćne kiseline mogu javiti napadaji gihta.

Rizik od hipoglikemijskih učinaka sulfonilureje i inzulina može biti povećan u slučaju primjene prevelikih doza Andol PRO želučanootpornih tableta.

Pedijatrijska skupina bolesnika

Postoji moguća povezanost između primjene acetilsalicilatne kiseline i pojave Reyeva sindroma u djece. Reyev sindrom je vrlo rijetka, ali moguće životno ugrožavajuća bolest koja zahvaća mozak i jetru te zahtijeva hitnu medicinsku skrb. Stoga se acetilsalicilatna kiselina ne smije primjenjivati u djece mlađe od 16 godina, osim ako nije posebno indicirano od strane liječnika.

Interakcije

Kontraindicirane kombinacije

  • Metotreksat (doze > 15 mg tjedno): Kombinirani lijekovi, metotreksat i acetilsalicilatna kiselina, povećavaju hematološku toksičnost metotreksata jer acetilsalicilatna kiselina smanjuje bubrežni klirens metotreksata. Stoga je istovremena primjena metotreksata (u dozama > 15 mg tjedno) s Andol PRO želučanootpornim tabletama kontraindicirana.Kombinacije koje nisu preporučene
  • Urikozurici, poput probenecida Salicilati poništavaju učinak probenecida. Tu kombinaciju treba izbjegavati.Kombinacije lijekova čija primjena zahtijeva posebne mjere opreza ili posebnu pozornost
  • Antikoagulansi, npr. kumarin, heparin, varfarin Povećani rizik od krvarenja zbog inhibirane funkcije trombocita, ozljede sluznice dvanaesnika i istiskivanja oralnih antikoagulansa s njihovih mjesta vezivanja na proteine plazme. Vrijeme krvarenja treba pratiti.
  • Antitrombociti (npr. klopidogrel i dipiridamol) i selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina (poput sertralina ili paroksetina) Povećan rizik od gastrointestinalnog krvarenja.
  • Antidijabetici, npr. sulfonilureja Salicilatna kiselina može pojačati hipoglikemijsko djelovanje sulfonilureje.
  • Digoksin i litij Acetilsalicilatna kiselina smanjuje izlučivanje digoksina i litija iz bubrega, što dovodi do porasta njihovih koncentracija u plazmi. Tijekom početka i završetka liječenja acetilsalicilatnom kiselinom preporučuje se praćenje koncentracija digoksina i litija u plazmi. Može biti potrebno i podešavanje doze.
  • Diuretici i antihipertenzivi Nesteroidni protuupalni lijekovi mogu smanjiti antihipertenzivno djelovanje diuretika i drugih antihipertenziva. Kao i kod drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova, istovremena primjena s inhibitorima angiotenzin konvertaze povećava rizik od akutne insuficijencije bubrega. Diuretici: rizik od akutnog zatajenja bubrega zbog smanjene glomerularne filtracije putem smanjene sinteze prostaglandina u bubrezima. Preporučuje se hidracija bolesnika i praćenje funkcije bubrega na početku liječenja.
  • Inhibitori karboanhidraze (acetazolamid) Može dovesti do teške acidoze i povećane toksičnosti središnjeg živčanog sustava.
  • Sistemski kortikosteroidi Rizik od gastrointestinalnih ulceracija i krvarenja može biti povećan tijekom istovremene primjene acetilsalicilatne kiseline i kortikosteroida.
  • Metotreksat (u dozama < 15 mg tjedno): Istovremenom primjenom metotreksata i acetilsalicilatne kiseline može se povećati hematološka toksičnost metotreksata jer acetilsalicilatna kiselina smanjuje klirens metotreksata iz bubrega. Tijekom prvih tjedana istovremene primjene krvnu sliku treba kontrolirati jednom tjedno. Praćenje treba biti pojačano čak i u slučaju blaže oštećene funkcije bubrega te u starijih bolesnika.
  • Drugi nesteroidni protuupalni lijekovi Povećan je rizik od ulceracija i gastrointestinalnog krvarenja zbog sinergističkih učinaka.
  • Ibuprofen Podaci dobiveni ispitivanjima upućuju da ibuprofen, u slučaju istovremene primjene s acetilsalicilatnom kiselinom, može inhibirati učinak manjih doza acetilsalicilatne kiseline na agregaciju trombocita. Međutim ograničenost tih podataka i nesigurnosti u pogledu ekstrapolacije ex vivo podataka na kliničku situaciju impliciraju da se ne mogu donijeti čvrsti zaključci o redovnoj primjeni ibuprofena te se ne smatra da postoje klinički značajni učinci tijekom povremene primjene ibuprofena.
  • Ciklosporin, takrolimus Istovremena primjena nesteroidnih protuupalnih lijekova i ciklosporina ili takrolimusa može povećati nefrotoksični učinak ciklosporina i takrolimusa. Funkciju bubrega nužno je pratiti u slučaju istovremene primjene tih lijekova s acetilsalicilatnom kiselinom.
  • Valproat Zabilježeni su slučajevi u kojima je acetilsalicilatna kiselina smanjila vezivanje valproata na serumski albumin, čime su povećane njegove slobodne koncentracije u plazmi u stanju homeostaze.
  • Fenitoin Salicilati smanjuju vezivanje fenitoina na albumin u plazmi, što može dovesti do pada razina ukupnog fenitoina u plazmi, ali i do porasta frakcije slobodnog fenitoina. Nevezana koncentracija nije značajno promijenjena, kao ni terapijski učinak.
  • Alkohol Istovremena primjena alkohola i acetilsalicilne kiseline povećava rizik od gastrointestinalnog krvarenja.
  • Metamizol.

Metamizol može smanjiti učinak acetilsalicilatne kiseline na agregaciju trombocita, ako se uzima istodobno. Stoga ovu kombinaciju treba primjenjivati s oprezom u bolesnika koji uzimaju nisku dozu acetilsalicilatne kiseline za kardioptrotekciju.

Trudnoća i dojenje

Trudnoća

Niske doze (do i uključujući 100 mg/dan):

Klinička ispitivanja pokazuju da se doze do 100 mg/dan za ograničenu opstetričku uporabu, koje zahtijevaju specijalizirani nadzor, čine sigurnima.

Doze iznad 100 mg/dan i do 500 mg/dan:

Nema dovoljno kliničkog iskustva u vezi s primjenom doza iznad 100 mg/dan do 500 mg/dan. Stoga se donje preporuke za doze od 500 mg/dan i više primjenjuju i na ovaj raspon doza.

Doze od 500 mg/dan i više:

Inhibicija sinteze prostaglandina može štetno utjecati na trudnoću i/ili razvoj embrija/fetusa. Podaci iz epidemioloških ispitivanja potiču zabrinutost o povećanom riziku od pobačaja i malformacija nakon uporabe inhibitora sinteze prostaglandina tijekom rane faze trudnoće. Apsolutni rizik od kardiovaskularnih deformacija povećan je s manje od 1% na oko 1,5%. Vjeruje se da se rizik povećava s dozom i trajanjem liječenja. Pokazalo se da primjena inhibitora sinteze prostaglandina u životinja dovodi do povećanog predimplantacijskog i postimplantacijskog gubitka i do embrio-fetalne smrtnosti. Također, povećana incidencija raznih malformacija, uključujući kardiovaskularne, zabilježena je u životinja koje su dobivale inhibitore sinteze prostaglandina tijekom organogeneze.

Od 20. tjedna trudnoće nadalje, acetilsalicilatna kiselina može uzrokovati oligohidramniju, koja se javlja kao posljedica poremećaja fetalne bubrežne funkcije. To se može javiti ubrzo nakon početka primjene lijeka te se u pravilu normalizira nakon prekida terapije. Dodatno, prijavljeni su slučajevi suženja ductus arteriosus nakon liječenja u drugom tromjesečju, od kojih se većina povlači nakon prekida terapije. Stoga se lijekovi koji sadrže acetilsalicilatnu kiselinu ne bi se smjeli uzimati tijekom prvog i drugog tromjesečja

trudnoće, osim ako je to prijeko potrebno. Ukoliko žene koje nastoje zatrudnjeti uzimaju lijekove koji

sadrže acetilsalicilatnu kiselinu ili ih uzimaju tijekom prvog i drugog tromjesečja trudnoće, primijenjena doza bi trebala biti najmanja moguća, a trajanje liječenja što je moguće kraće.

Nakon izloženosti acetilsalicilatnoj kiselini kroz nekoliko dana od 20. tjedna trudnoće nadalje potrebno je

razmotriti antenatalno praćenje oligohidramnije i suženja ductus arteriosus. Potrebno je prekinuti primjenu acetilsalicilatne kiseline ako se otkrije oligohidramnija i suženje ductus arteriosus.

Tijekom trećeg tromjesečja trudnoće svi inhibitori sinteze prostaglandina mogu izložiti fetus:

  • kardiopulmonalnoj toksičnosti (prijevremeno suženje/zatvaranje ductusa arterioususa i plućna hipertenzija),
  • oštećenju bubrežne funkcije; majku i novorođenče, na kraju trudnoće:
  • mogućem produljenju vremena krvarenja, antiagregacijskom učinku koji se može javiti i pri primjeni vrlo niskih doza,
  • inhibiciji kontrakcija uterusa, što može odgoditi ili produljiti porod.

Posljedično, acetilsalicilatna kiselina pri dozama većim od 100 mg/dan je kontraindicirana tijekom trećeg tromjesečja trudnoće. Doze do i uključujući 100 mg/dan smiju se koristiti samo uz strogi opstetrički nadzor.

Dojenje

Manje količine salicilata i njihovih metabolita izlučuju se u majčino mlijeko. Budući dosad nisu zabilježeni štetni učinci na dijete, dojenje nije potrebno prekinuti tijekom kratkotrajne primjene preporučenih doza. Tijekom dugotrajne primjene i/ili primjene većih doza dojenje se mora prekinuti.

Upravljanje vozilima i strojevima

Nisu provedena ispitivanja učinaka Andol PRO želučanootpornih tableta na sposobnost upravljanja vozilima i rada sa strojevima.

Na osnovi farmakodinamičkih svojstava i nuspojava acetilsalicilatne kiseline ne očekuje se bilo kakav utjecaj na sposobnost reagiranja i upravljanja vozilima ili rada sa strojevima.

Nuspojave

Tijekom primjene acetilsalicilatne kiseline zabilježene su sljedeće nuspojave. Nuspojave su navedene prema organskim sustavima i učestalosti.

Nuspojave razvrstane po učestalosti možemo klasificirati kao: Vrlo često (≥ 1/10)

Često (≥ 1/100 do < 1/10)

Manje često (≥ 1/1 000 do < 1/100) Rijetko (≥ 1/10 000 do < 1/1 000) Vrlo rijetko (< 1/10 000)

Nepoznato (na temelju dostupnih podataka ne može se procijeniti učestalost).

Tablica 1
Poremećaji krvi i limfnog sustavaČesto:Povećana sklonost krvarenju Rijetko:Trombocitopenija, granulocitoza, aplastična anemija Nepoznato:Slučajevi krvarenja s produljenim vremenom krvarenja poput epistakse i krvarenja desni. Simptomi mogu potrajati 4 do 8 dana nakon prekida uzimanja acetilsalicilatne kiseline što može povećati rizik od krvarenja tijekom kirurških zahvata. Postojeće (hematemeza, melena) ili okultno gastrointestinalno krvarenje, koje može dovesti do sideropenične anemije (češće pri većim dozama).
Poremećajiimunološkog sustavaRijetko:Reakcije preosjetljivosti, angioedem, alergijski edem, anafilaktičke reakcije, uključujući šok
Poremećaji metabolizma i prehraneNepoznato:Hiperuricemija
Poremećaji živčanog sustavaRijetko:Intrakranijalno krvarenje Nepoznato:Glavobolja, vrtoglavica
Poremećaji uha i labirintaNepoznato:Smanjeni sluh, tinitus
Krvožilni poremećajiRijetko:Hemoragijski vaskulitis
Tablica 2
Poremećaji dišnog sustava, prsišta i sredoprsjaManje često:Rinitis, dispneja Rijetko:Bronhospazam, napadaji astme
Poremećaji reproduktivnog sustava i dojkiRijetko:Menoragija
Poremećaji probavnog sustavaČesto:Dispepsija Rijetko:Teško gastrointestinalno krvarenje, mučnina, povraćanje. Nepoznato:Ulkus želuca ili dvanaesnika i perforacija
Poremećaji jetre i žučiNepoznato:Insuficijencija jetre
Poremećaji kože i potkožnog tkivaManje često:Urtikarija Rijetko:Stevens-Johnsonov sindrom, Lyellov sindrom, purpura, nodozni eritem, poliformni eritem
Poremećaji bubrega i mokraćnog sustavaNepoznato:Smanjena funkcija bubrega

Prijavljivanje sumnji na nuspojavu

Nakon dobivanja odobrenja lijeka, važno je prijavljivanje sumnji na njegove nuspojave. Time se omogućuje kontinuirano praćenje omjera koristi i rizika lijeka. Od zdravstvenih djelatnika se traži da prijave svaku sumnju na nuspojavu lijeka putem nacionalnog sustava prijave nuspojava navedenog u Dodatku V.

Predoziranje

Usprkos značajnim razlikama između bolesnika, može se smatrati da toksična doza za odrasle iznosi oko

200 mg/kg, a za djecu 100 mg/kg. Letalna doza acetilsalicilatne kiseline iznosi 25–30 grama. Koncentracije salicilata u plazmi više od 300 mg/l upućuju na intoksikaciju. Koncentracije u plazmi više od 500 mg/l u odraslih i 300 mg/l u djece obično uzrokuju jaku toksičnost.

Predoziranje može biti štetno za starije bolesnike i posebno za manju djecu (terapijsko predoziranje ili česte slučajne intoksikacije mogu biti pogubne).

Simptomi umjerene intoksikacije

Tinitus, poremećaji sluha, glavobolja, vrtoglavica, smetenost i gastrointestinalni simptomi (mučnina, povraćanje i bol u abdomenu).

Simptomi jake intoksikacije

Simptomi su povezani s izrazito narušenom acidobaznom ravnotežom. Prvo se javlja hiperventilacija, koja dovodi do respiracijske alkaloze. Respiracijska acidoza javlja se zbog supresije centra za disanje. Također, metabolička acidoza javlja se zbog prisutnosti salicilata. Budući se u manje djece intoksikacija vidi tek u kasnijem stadiju, ona se obično nalaze u stanju acidoze. Mogu se javiti i sljedeći simptomi: hipertermija i pojačano znojenje (što dovodi do dehidracije), osjećaj nemira, grčevi, halucinacije i hipoglikemija. Depresija živčanog sustava može dovesti do kome, kardiovaskularnog kolapsa i respiracijskog aresta.

Liječenje predoziranja

  • Hospitalizacija je potrebna ako bolesnik uzme toksičnu dozu.
  • U slučaju umjerene intoksikacije treba pokušati izazvati povraćanje.
  • Ako to ne uspije, treba pokušati s ispiranjem želuca unutar sat vremena od uzimanja značajne količine lijeka. Nakon toga bolesniku treba dati aktivni ugljen (adsorbens) i natrijev sulfat (laksativ).
  • Aktivni ugljen može se dati u jednokratnoj dozi (50 g za odrasle, 1 g/kg tjelesne mase za djecu do 12 godina).
  • Alkaliziranje urina (250 mmol NaHCO 3 tijekom tri sata) uz provjeravanje pH vrijednosti urina.
  • U slučaju jake intoksikacije preporučuje se i hemodijaliza.

Liječenje ostalih simptoma je simptomatsko.

Farmakološki podaci

Farmakodinamika
Farmakokinetika

Farmaceutski podaci

Sadržaj je grupiran po stvarno različitim HALMED dokumentnim skupinama, uz objedinjene jačine kada dokumenti imaju isti sadržaj.
75 mg
Farmaceutski podaci još nisu obrađeni za ovu skupinu
Dokumenti su dostupni, ali strukturirane HALMED sekcije za ovu skupinu još nisu spremne.

Dokumenti

Regulatorni dokumenti grupirani su po stvarno različitim HALMED dokumentnim skupinama.